SKLAD

[Číselník] [Dodavatelé] [Příjemky] [Výdejky] [Pohyby] [Střediska] [Zakázky]
[Seznam skladů] [Skupiny dodavatelů] [Skupiny skladové] [Skupiny slev] [Země původu]
[Značky v číselníku] [Druhy položek] [Účty] [Objednávky] [Rozbor dat] [Parametry]


Obrazovka s volbami subsystému SKLAD

Číselník skladovaných položek


Obrazovka s číselníkem skladovaných položek

U každé skladované položky jsou evidovány nákupní i prodejní údaje. Objednávky položek (pro doplnění položek do skladu) jsou realizovány podle nákupních údajů a prodej je realizován podle prodejních údajů. Tato vlastnost programu je výhodná pro firmy, které dovážejí zboží ze zahraničí a nákupní název tak může být evidován v jiném jazyce. Firmy, které nakupují zboží v tuzemsku mohou rozlišit jiný název položky pro nákup a jiný název položky pro prodej.

Nákupní údaje

Nákupní kód, nákupní název, nákupní měrná jednotka, dvě nákupní slevy, měna, kurz a jeho koeficient (například pro ITL = 1000), nákupní cena v Kč, marže shora (nebo zisk zdola) pro výpočet prodejní ceny, EAN kód pro tisk samolepek s čárovým kódem, počet měrných jednotek v obalu.

Prodejní údaje

Evidenční číslo skladované položky, název skladované položky, měrná jednotka, druh položky pro zaúčtování, evidenční číslo dodavatele, měrná jednotka, množství (volné množství k prodeji), rezervované množství (množství rezervované na evidovanou objednávku odběratele), množství evidované v komisním prodeji, prodejní cena, kód sazebníku (nebo jiný údaj podle vaší potřeby), sazba DPH, váha, váha obalu, rozměry obalu, limitní množství, skladová skupina a skupina slev.

Detailní údaje

Při stisku kláves šipka nahoru - dolů nebo kláves Page Up a Page Down se na spodních řádkách obrazovky zobrazují detailní údaje podle polohy kurzoru.

Šipka doprava

Po stisku klávesy šipka doprava je zobrazeno okno se seznamem karet pro položku, na kterou ukazoval kurzor před stiskem klávesy.

V seznamu pohybů (karet) je možné prohlížet všechny pohyby na kartách podle posloupnosti vzniku těchto pohybů. V seznamu je k dispozici datum pohybu, množství pro příjem, výdej a zůstatek, nákupní cena při které došlo k pohybu, kód dokladu (seznam kódů uveden níže) pro určení, jaký subsystém pohyb vyvolal a číslo dokladu. Poslední použitá čísla dokladů jsou evidována ve volbě Parametry, kde je možné tyto hodnoty nejen prohlížet, ale i měnit.

 
Obrazovka se seznamem pohybů pro jednu skladovanou položku

Pokud je ve sloupci P uveden kód T, pak byla jednotlivá položka již naskladněna (vyskladněna). Ve sloupci DP je uveden kód pohybu. Seznam kódů pro sloupec DP si můžete prohlížet v tabulce ÚČETNICTVÍ – Doklady.

Šipka doprava – Ins

Pokud jste provedli fyzickou inventuru u jedné skladované položky a potřebujete změnit množství skladované položky, tak stiskněte klávesu šipka doprava a potom klávesu Ins. Program čeká na zadání skutečně zjištěného množství. Po zadání množství je přidána do seznamu pohybů k této položce další řádka se záznamem inventurního pohybu – SI.


Obrazovka se zobrazeným oknem pro zápis inventurního stavu

Červené okno si můžete posunout tak, aby Vám nezakrývalo údaje, které zrovna chcete vidět. V místě nadpisu červeného okna stiskněte a držte levé tlačítko myši, posuňte okno a tlačítko pusťte.

Označení některých položek (klávesa *)

Před stiskem klávesy pro tisk si můžete označit (klávesou * na numerické klávesnici) jen několik položek. Vytisknout potom lze jen takto položky označené nějakou značkou nebo celý seznam skladovaných položek.

Po stisku klávesy se objeví okno se seznamem možností pro označení. Seznam možností pro označení si nastavte ve volbě Značky v číselníku.


Obrazovka se seznamem možností pro označování položek

Po výběru z možností pro označení položky stiskněte klávesu Enter a položka bude označena vybranou značkou.


Obrazovka po označení prvních pěti položek

 F5 – doplnění kódu EAN 13

 
Obrazovka po stisku klávesy F5

Po stisku klávesy program vypočítá kód EAN 13 a zapíše jej k položce, na kterou ukazoval kurzor před stiskem klávesy F5. Poslední použitý kód EAN 13 je uložen v parametrech subsystému SKLAD. Pokud potřebujete k nějaké položce zapsat jiný EAN kód, pak se přihlaste jako administrátor programu, stiskněte klávesu Home a až se kurzor objeví v okně pro EAN kód, tak zapište požadovanou hodnotu. Pokud chcete k více položkám zapsat nějaký specifický EAN kód, než je obvyklé, postupujte takto: V parametrech si změňte poslední přidělený EAN kód (případně i kód země) a po nutných úpravách nezapomeňte vrátit poslední přidělený EAN kód (případně i kód země) zase na původní (reálné) hodnoty.

 Význam číslic kódu EAN 13 - např. 859 0370 00001 1

 číslice  popis
 859  číslo země (859 je ČR, 858 je SR)
 0370  číslo přidělené vaší firmě (přiděluje EAN ČR)
 00001  pořadové číslo pro položku v číselníku
 1  kontrolní číslice přidělená při výpočtu EAN kódu

F8 – výpočet prodaného za zadaný kalendářní rok

Vypočítá počet prodaných jednotek pro položku na kterou ukazuje kurzor před stiskem klávesy. Postupně jsou vypočítány a zobrazeny počty prodaných položek ze jednotlivé měsíce zadaného roku.

 
Obrazovka s vypočítaným výdejem pro zadaný rok

 F9 – tisk

Po stisku klávesy F9 si vyberte z nabízených možností. Jestliže Vás zajímají nákupní ceny, nákupní názvy položek apod., pak si vyberte volbu Nákupní informace. Pokud tisknete nabídku pro odběratele, vyberte volbu Prodejní informace. Chcete-li vytisknout inventurní sestavu, pak vyberte volbu Inventura skladu.


Obrazovka s volbou typu sestavy

Pokud jste si vybrali volbu Nákupní informace, pak se objeví tato obrazovka:


Obrazovka s volbami pro tisk seznamu skladovaných položek

Jestliže jste si vybrali volbu Prodejní informace, pak se objeví tato obrazovka:


Obrazovka s volbami pro tisk seznamu skladovaných položek

Když jste si vybrali volbu Inventura skladu, pak se objeví tato obrazovka:


Obrazovka s volbou tisku seznamu skladovaných položek

Na další obrazovce si vyberte, jestli se mají tisknout jen položky, kde zůstatek je větší než nula nebo jestli chcete vytisknout sestavu pro všechny položky.


Obrazovka s volbou tisku seznamu skladovaných položek

Velké  samolepky s čárovým kódem EAN 13

Na archu je celkem osm samolepek, z toho je šest potištěných. Horní a spodní není využita, protože rozměry celého archu přesahují tiskové možnosti formátu. Výška archu 305 mm, šířka archu 126 mm, 8 ks samolepek, jedna samolepka: výška 36 mm, šířka 102 mm.


Výřez z archu s „velkými“ samolepkami s vytištěným čárovým kódem

Malé samolepky s čárovým kódem na archu A4

Na archu je celkem 4 x 14 samolepek, z toho horní řada obsahuje evidenční číslo skladované položky, název položky a EAN kód velkými písmeny a číslice pro snadnější přečtení bez brýlí. Spodní řada není potištěna, protože tiskové možnosti laserové tiskárny neumožňují využít horní a spodní řadu samolepek na archu. Jedna samolepka má velikost 52 x 21 mm. Využito je tedy 4 x 12 samolepek = 48 ks samolepek.


Výřez z archu s  „malými“ samolepkami s vytištěným čárovým kódem

Velké samolepky s čárovým kódem EAN 13 - extra text


Výřez z archu s „velkými - extra“ samolepkami s vytištěným čárovým kódem

Velikost jednoho archu samolepek:

výška archu 305 mm, šířka archu 126 mm, 8 ks samolepek, jedna samolepka: výška 36 mm, šířka 102 mm.

Na archu je celkem osm samolepek, z toho je šest potištěných. Horní a spodní není využita, protože rozměry celého archu přesahují tiskové možnosti formátu. Samolepky jsou opatřeny extra textem. Tato varianta tisku samolepek není zahrnuta v běžné verzi programu a je nutné ji objednat na zakázku.

Dodavatelé

Eviduje seznam dodavatelů s těmito údaji:

Skupiny dodavatelů
Jeden dodavatel Vám může například pronajímat skladové prostory a také Vám může dodávat zboží. Zapište si jej, jako by se jednalo o dva různé dodavatele - tedy dvakrát a správně odpovězte zejména dotazy týkající se výběru skladové skupiny, účetní osnovy a konstantního symbolu. Při zápisu příjemky (na zboží) Vám program nabídne jen toho, co dodává zboží, protože jste správně vybrali konstantní symbol pro zboží. Ale při zápisu přijaté faktury už program nemá možnost poznat, jakou fakturu chcete právě zapsat a musíte si tedy správně vybrat toho pravého.

Díky tomuto rozdělení dodavatelů do skladových skupin můžete ve funkci SKLAD / Rozbor činit výpočty obratů, zisků a pohybů podle jednotlivých skupin nebo podle konkrétních dodavatelů.

Pokud je v parametrech subsystému ODBYT nastaveno, že transakce provedené v subsystému ODBYT se přenášejí do účetnictví, pak při zápisu vyskladněných položek do  ÚČETNICTVÍ jsou tři znaky ve sloupci Dr.  přidány k syntetickému účtu jako analytický doplněk.
Podle kódu ve sloupci Osn je faktura od tohoto dodavatele potom zapsána do subsystému ÚČETNICTVÍ se správným kódem účetní osnovy. Kód ve sloupci Osn určujete při zápisu dodavatele do seznamu dodavatelů.

 
Obrazovka se seznamem dodavatelů

Důležité upozornění: Při zápisu příjemky a výběru dodavatele jsou zobrazeni jen dodavatelé, kteří mají označen konstantní symbol 0008 – tedy dodávají zboží. Proto je třeba opravdu důsledně a správně označit každého dodavatele správným konstantním symbolem.

 Ins – zápis nového dodavatele

Po stisku klávesy začněte zadáním názvu firmy dodavatele a postupně zapište do spodní fialové části obrazovky všechny potřebné údaje.

 
Obrazovka pro zápis základních údajů dodavatele

Po zadání posledního údaje do fialové části obrazovky program čeká na výběr typu faktury od zapisovaného dodavatele. Vyberte si, jakou fakturu Vám tento dodavatel bude vystavovat a výběr potvrďte stiskem Klávesy Enter


Obrazovka s výběrem typu faktury od zapisovaného dodavatele

Jakmile výběr potvrdíte stiskem klávesy Enter, objeví se na obrazovce další okno. Vyberte si ze skupiny dodavatelů takovou, která dodavatele nejlépe charakterizuje. Vybrali jste si skupinu Služby - reklama apod. Výběr potvrdíte stiskem klávesy Enter a program přiřadí  tomuto novému dodavateli evidenční číslo. Program vybere z bílého okna ze sloupce Číslo hodnotu (poslední přidělené číslo dodavatele), zvýší ji o 1 a novou hodnotu zapíše do bílého okna a k záznamu nového dodavatele. Nový dodavatel má toto evidenční číslo ve sloupci Dr.


Obrazovka s výběrem typu faktury od zapisovaného dodavatele

Jakmile výběr potvrdíte stiskem klávesy Enter, objeví se na obrazovce další okno. Vyberte si podle účetní osnovy, co Vám bude nový dodavatel dodávat. Výběr potvrďte stiskem klávesy Enter a program přiřadí  tomuto novému dodavateli kód podle Účetní osnovy. Tento kód je v seznamu dodavatelů zobrazen ve sloupci Osn.


Obrazovka s výběrem druhu podle účetní osnovy

Jakmile výběr potvrdíte stiskem klávesy Enter, objeví se na obrazovce další okno. Vyberte si konstantní symbol podle toho, co Vám bude dodavatel dodávat.

Pozor: Když pro dodavatele, který Vám dodává zboží zvolíte konstantní symbol špatně, pak při pořizování příjemky se Vám tento dodavatel v seznamu dodavatelů nezobrazí a vy mu nemůžete pořídit příjemku. Aby seznam, ze kterého vybíráte dodavatele k pořízení příjemky, nebyl tak dlouhý, zobrazují se (a o tom rozhoduje výběr konstantního symbolu) jen dodavatelé, kteří Vám dodávají zboží (nebo zvířata, materiál, výrobky apod., ale ne služby).


Obrazovka s výběrem konstantního symbolu

Jakmile výběr potvrdíte stiskem klávesy Enter, objeví se na obrazovce další okno.


Obrazovka s dotazem, zda evidovat množství u nedodaných položek

Pokud Vám dodavatel dodává zboží (nebo zvířata, materiál, výrobky apod.), a Vy chcete evidovat množství u nedodaných položek, pak stiskněte klávesu A. Potom se objeví další volba. Máte se rozhodnout, jestli položky do případné příjemky budete chtít začít hledat podle nákupního kódu nebo podle prodejního kódu. To záleží na tom, jak máte zapsané položky v Číselníku skladovaných položek. Pokud budete číselník skladovaných položek teprve vytvářet, pak je jedno, jak se rozhodnete.


Obrazovka s volbou, jak zadávat položky - podle nákupního nebo prodejního čísla

Po potvrzení volby máte zadány všechny údaje a zodpovězeny všechny dotazy. Program je sice zvědavý a chvilku trvá, než mu na vše odpovíte, ale program se Vás už na tyto detaily nebude nikdy ptát. Pouze pokud budete chtít údaje u dodavatele změnit, tak procházíte všemi těmito výběry a dotazy znovu. Na další obrazovce vidíte, jak vypadá právě pořízený záznam pro dodavatele CENTROP S.p.A.


Obrazovka s právě pořízeným záznamem

Výhody zápisu:

Šipka doprava – poznámky o dodavateli

Po stisku klávesy je zobrazeno okno ve kterém se program dotazuje, jestli opravdu chcete zapsat nějakou poznámku. Toto dotazovací okno je zobrazeno jen v případě, že dosud žádná poznámka nebyla u tohoto dodavatele zapsána. Pokud opravdu chcete zapsat poznámku u dodavatele, kde ještě žádná poznámka učiněna nebyla, pak stiskněte klávesu A.


Obrazovka s dotazem, zda zapsat poznámku tam, kde ještě žádná poznámka není

Potom se již objeví okno pro zápis poznámek. Délka poznámek není programem omezena.

 
Obrazovka se oknem pro zápis poznámky k určitému dodavateli

Poznámky se zapisují k záznamu, na který ukazoval kurzor před stiskem klávesy. K ukončení zápisu poznámek stiskněte klávesu Ctrl+W.

F8 - výpočet

Po stisku klávesy se na obrazovce objeví okno. Do tohoto okna zadejte datumy od-do, pro která chcete výpočet provést. Výpočet lze provést jen pro dodavatele, který je označen  T=tuzemsko nebo Z=zahraniční a současně mají označen kód účetní osnovy 0 (majetek apod.) nebo 1 (materiál, zboží apod.) nebo 5 (služby apod.). Všechny výpočty jsou provedeny pro dodavatele na kterého ukazoval kurzor před stiskem klávesy F8. Data pro výpočet program čerpá z databáze SKLAD - Pohyby. Po zadání datumů program vypočítá:


Obrazovka se zadáním datumů pro výpočet

Program po zadání datumů vypočítá všechny hodnoty.


Obrazovka s vypočtenými hodnotami

Po výpočtu se program dotazuje, zda má vypočtené hodnoty uložit do adresáře. Stisknutím klávesy A potvrdíte uložení. Uložené hodnoty si potom kdykoliv (už bez výpočtu) můžete prohlížet v adresáři dodavatelů. Výpočet můžete kdykoliv opakovat s jinými datumy.


Obrazovka se zobrazenými hodnotami vypočtenými pro dodavatele

Když v adresáři dodavatelů krátce stisknete klávesu TAB ( = posun sloupců doprava, Shift+TAB = posun sloupců doleva - tedy zpět), program posunovat zobrazené sloupce zleva doprava o jeden sloupec. Posun sloupců můžete opakovat, dokud si nepousnete sloupce podle potřeby. Tak si můžete prohlédnout další sloupce, které normálně nejsou vidět. Zobrazíte tak další užitečné informace. Když místo klávesy TAB použijete klávesu šipka doleva, pak rovnou zobrazíte poslední sloupec.

Poznámka: Klávesy TAB, Shift+TAB jsou platné v celém programu.

F9 - tisk

Po stisku klávesy si můžete vybrat, co se vytiskne:


Obrazovka s nabídkou tisku seznamu dodavatelů

 Pokud si vyberete volbu „Podle dalšího výběru“, pak se objeví další okno ve kterém si můžete vybrat jak se adresy vytisknou.


Obrazovka s nabídkou "Podle jiného výběru"

Příjemky

Eviduje se seznam jednotlivých příjemek. Tedy jedna faktura od dodavatele je jedna příjemka. Ke každé příjemce se evidují jednotlivé položky této příjemky. Po zvolení této volby je zobrazen seznam příjemek. Jednotlivé položky příjemky zobrazíte stiskem klávesy šipka doprava.

 
Obrazovka se seznamem příjemek do skladu

 Šipka doprava – seznam položek jedné příjemky

Po stisku klávesy je zobrazeno okno, které nám ukazuje seznam položek příjemky, na kterou ukazoval kurzor před stiskem klávesy šipka doprava.


Obrazovka s položkami vybrané příjemky

U každé příjemky se evidují tyto informace:

Evidenční číslo příjemky, datum příjmu, jméno firmy dodavatele, kurz, celková částka za celou příjemku, číslo objednávky, číslo dodacího listu a číslo faktury.

Tabulka se seznamem přijatých položek obsahuje tyto informace:

Evidenční číslo skladové položky, sloupec P = příjem položky dokončen, název skladové položky, množství přijatých položek, cena přijaté položky v zadané měně, kurz, první sleva a druhá sleva.

Vysvětlivka: Značka T ve sloupci P znamená, že položka příjemky byla zaúčtována a naskladněna. U položek jedné příjemky mohou být  označeny značkou T jen některé položky. Položky bez označení mohly být doplněny dodatečně a nejsou ještě naskladněny a zaúčtovány.

Ins - Pořízení nové příjemky

Po stisku klávesy se kurzor přesune do spodní části obrazovky, kde budete postupně vyplňovat potřebné údaje. Nejdříve potvrdíte číslo příjemky, pak zadáte datum příjmu.


Obrazovka se zadáváním hlavičky příjemky

Po vyplnění pole Ev. č. (evidenční číslo příjemky) a pole Datum se objeví okno se seznamem dodavatelů. V tomto okně si vyberte dodavatele a stiskněte klávesu Enter.


Obrazovka se seznamem dodavatelů pro výběr dodavatele do příjemky

Z tohoto seznamu je třeba vybrat klávesami šipka nahoru - dolů dodavatele. Po stisku klávesy Enter se kurzor přesune do spodní části obrazovky. 


Obrazovka se zadáním kurzu a měny pro příjemky

Dále zadáte kurz, kód měny, číslo faktury, číslo objednávky a číslo dodacího listu. Tím je zaevidována jedna příjemka (její hlavička) a můžete se pustit do zápisu jednotlivých položek příjemky. To provedete stiskem klávesy šipka doprava.

Šipka doprava – zobrazení položek příjemky

Okno na obrazovce je prázdné tehdy, když jste ještě žádnou položku k této příjemce nezapsali. Do tohoto okna budete zapisovat jednotlivé položky. K tomu použijte klávesu Ins.


Obrazovka s budoucími položkami příjemky

Ins – zápis položek do příjemky

Po stisku klávesy program očekává zadání evidenčního čísla skladové položky.


Obrazovka se zadáním čísla položky pro zápis do příjemky

Program čeká na zadání evidenčního čísla (mohou to být číslice i písmena) přijímané položky. Program se podle zadání zachová takto:

Číselník skladovaných položek se zobrazil tak, že položky jsou setříděny podle evidenčního čísla položek.

Poznámka: Pokud si ve volbě SKLAD/Parametry zadáte, že chcete zadávat položky do příjemky podle nákupního čísla namísto (prodejního) evidenčního čísla, pak v textu výše uvedeném uvažujte tedy o nákupním čísle namísto (prodejním) evidenčním čísle. 


Obrazovka se seznamem jednotlivých položek příjemky

 Z tohoto seznamu vyberete položku do příjemky. Pokud je zadáno evidenční číslo hledané položky jen částečně, pak při zobrazení číselníku by měl kurzor ukazovat na nejbližší podobnou položku.

Zadání nové položky do číselníku přímo v příjemce

Přidávat další položky do číselníku je možné přímo během zápisu položek do příjemky bez nutnosti opouštět okno s příjemkou a vstupovat do číselníku samostatně. Během zápisu položek do příjemky, je v okamžiku, kdy se nacházíte přímo v Číselníku skladovaných položek možno stisknout klávesu Ins pro zápis nové položky do Číselníku skladovaných položek. Ihned po zápisu nové položky do Číselníku skladovaných položek se program vrátí na místo, kde byla stisknuta klávesa Ins a můžete pokračovat ve výběru položky z Číselníku skladovaných položek do příjemky.

Po zadání jedné položky můžete opětovným stiskem klávesy Ins zadat další položku do příjemky. Stále zůstáváte v okně pro zadání jednotlivých položek příjemky.

Přerušení zápisu položek do příjemky

Příjem položek se dá kdykoliv přerušit (jen je potřeba dokončit zadávání údajů pro jednu položku) klávesou Esc a dokončit příjemku později.

Jak se projeví změny ve stavu zásob

Dokud není příjemka zaúčtována a tím pádem naskladněna, neprojeví se změny množství těchto položek v zásobách skladu. Zaúčtování, naskladnění a tisk se provede pro celou příjemku klávesou End.

 Obrazovka po stisku klávesy End

End – naskladnění, zaúčtování a tisk položek příjemky

Po stisku klávesy je naskladněna a zaúčtována příjemka, na kterou ukazoval kurzor před stiskem klávesy.  Ihned poté je nabídnut tisk položek příjemky.

Pokud potřebujete naskladnit alespoň první část příjemky, tak dokončíte zadávání položek do příjemky. Stisknete klávesu Esc, čímž se dostanete na obrazovku, kde je zobrazen seznam jednotlivých příjemek. Stiskem klávesy End na této obrazovce dojde k naskladnění zapsaných položek a zaúčtování příjmu. Kdykoliv později se však můžete vrátit k položkám nějaké příjemky a pokračovat v zápisu dalších položek. Tyto dodatečně doplněné položky můžete naskladnit a zaúčtovat dodatečně.

Jak se naskladnění položek promítne do účetnictví

Když uživatel stiskne klávesu End pro naskladnění položek, pak dojde k těmto událostem: Stav zásob se změní podle množství přijímaných položek a současně jsou přepočítány průměrné evidenční ceny. Dále je proveden automaticky proveden zápis do účetnictví. Každá skupina položek příjemky (zboží, materiál apod.) je zaúčtována samostatně. Nakonec je nabídnut tisk příjemky. Tisk příjemky se dá kdykoliv opakovat stiskem klávesy F9.

 

Obrazovka se seznamem zaúčtovaných operací – ukázka zaúčtované příjemky

F9 - tisk příjemky

Po stisku je proveden tisk příjemky, na kterou ukazoval kurzor před stiskem klávesy. Tisk je proveden bez ohledu na to, jestli je příjemka naskladněna a zaúčtována zčásti, zcela nebo není naskladněna a zaúčtována vůbec.

Klávesy End a F9 lze použít pouze na obrazovce, na které je zobrazen seznam příjemek – nikoliv seznam položek příjemky.

Pokud  byly již některé položky zaúčtovány a naskladněny, tak je možné další položky do této příjemky doplnit a použít klávesou End pro zaúčtování a naskladnění dodatečně doplněných položek. Program zaúčtuje a naskladní pouze položky, které ještě nebyly zaúčtovány a naskladněny.

Zaúčtováním se rozumí přenos transakce do subsystému ÚČETNICTVÍ. Prohlížení všech účetních operací je možno ve volbě ÚČETNICTVÍ - Účtování.

Naskladněním se rozumí přičtení množství z příjemky k množství v číselníku skladovaných položek. Pohyb ve skladu je současně zapisován do tabulky všech pohybů ve skladu. Z této tabulky program čerpá informace při sestavování objednávky k dodavateli (volba SKLAD - Objednávka) anebo při výpočtu vyskladněných položek za určité období (volba SKLAD - Rozbor) apod.

Výdejky

Eviduje se seznam jednotlivých výdejek a ke každé výdejce se evidují jednotlivé položky této výdejky. Po zvolení této volby je zobrazen seznam výdejek. Klávesou šipka doprava je zobrazeno další okno, které nám ukazuje seznam položek výdejky, na kterou ukazoval kurzor před stiskem klávesy šipka doprava.

U každé výdejky se evidují tyto informace:

Evidenční číslo výdejky, datum výdeje, číslo zakázky, popis důvodů výdeje a celková částka za celou výdejku. Tabulka se seznamem vydaných položek obsahuje tyto informace: evidenční číslo skladové položky, P (viz vysvětlivka níže), název skladové položky, množství vydaných položek a evidenční cenu v Kč.

Vysvětlivka: Značka P znamená, že výdejka byla dokončena, zaúčtována a položky výdejky tedy i vyskladněny.

 

Obrazovka se seznamem výdejek

Ins - Pořízení nové výdejky

Po stisku klávesy Ins se kurzor přesune do spodní části obrazovky, kde budete postupně vyplňovat potřebné údaje. Nejdříve zadáte datum výdeje a stisknete klávesu Enter. Objeví se okno se seznamem zakázek (viz níže Zakázky). Pokud je toto okno prázdné, je třeba před první výdejkou doplnit seznam zakázek (alespoň jednu zakázku). Z tohoto seznamu je třeba vybrat klávesami šipka nahoru - dolů jednu zakázku a stisknout klávesu Enter pro potvrzení výběru. Dále zadáte popis výdejky (většinou krátce uvedete důvod výdeje). Tím je zaevidována jedna výdejka (její hlavička).

šipka doprava – seznam položek jedné výdejky

Po stisku klávesy se objeví okno, do kterého budete zapisovat jednotlivé položky.

 

Obrazovka se seznamem položek jedné výdejky

Ins – zápis jednotlivých položek výdejky

Po stisku klávesy program očekává zadání evidenčního čísla skladové položky. Nyní máte dvě možnosti: Zadat číslo, které existuje nebo stisknout Enter (znamená to, že číslo neznáte). Pokud jste zadali číslo, které v číselníku položek program existuje, zobrazí se název, nákupní číslo, nákupní název apod. a čeká na zadání množství. Pokud jste stiskli Enter (jako že číslo neznáte), objeví se okno se seznamem skladovaných položek. V tomto okně vyberete klávesami šipka nahoru - dolů správnou položku (nebo použijete klávesu F3 pro hledání) a stisknete klávesu Enter pro potvrzení výběru. Okno se seznamem položek zmizí a můžete pokračovat v zadání výdeje, jako kdybychom evidenční číslo položky znali a zadali. Po zadání jedné položky můžete opětovným stiskem klávesy Ins zadat další položku do výdejky. Stále zůstáváte v okně pro zadání jednotlivých položek výdejky. Výdej položek se dá kdykoliv přerušit (jen je potřeba dokončit zadávání údajů pro jednu položku) klávesou Esc a dokončit výdejku později. K již dokončené výdejce můžete doplňovat další položky. Tyto dodatečně doplněné položky jsou vyskladněny a zaúčtovány dodatečně.

Důležité upozornění

Dokud není výdejka zaúčtována a tím pádem vyskladněna, neprojeví se změny množství těchto položek v zásobách skladu. Zaúčtování, vyskladnění a tisk se provede klávesou End. Dodatečný tisk se provede klávesou F9.

End - vyskladnění, zaúčtování a tisk položek výdejky

Po stisku klávesy jsou položky výdejky vyskladněny a tento pohyb je zapsán do subsystému ÚČETNICTVÍ.

 

Zaúčtováním se rozumí přenos transakce do subsystému ÚČETNICTVÍ. Prohlížení všech účetních operací je možno v subsystému ÚČETNICTVÍ ve volbě Účtování.

 

Vyskladněním se rozumí odečtení množství z výdejky od množství v číselníku skladovaných položek. Pohyb je současně zapisován do tabulky všech pohybů. Z tabulky Pohyby program čerpá informace při sestavování objednávky k dodavateli a také při výpočtu vyskladněných položek ze určité období (viz volba SKLAD – Rozbor).

Pohyby

Zobrazí seznam všech uskutečněných pohybů. V této volbě je možné záznamy pouze prohlížet, vyhledávat a tisknout.

 

Obrazovka se seznamem všech dokladů s pohyby

F3 – hledání nebo seřazení

Použitím této funkce si můžete seřadit všechny pohyby podle datumu, evidenčního čísla skladované položky nebo podle druhu pohybu. Můžete tak rychle vyhledat konkrétní položku pohybu. Například si pamatujete, jste prodali větší množství nějaké položky a hledáte komu a chcete se podívat na tuto fakturu:

Tak si nejdříve najdete v Číselníku skladovaných položek evidenční číslo této položky. Toto evidenční číslo si vyhledáte v seznamu pohybů. Po hledání je seznam pohybů seřazen právě podle evidenčního čísla skladované položky a můžete si záznamy prohlédnout podle množství a najít hledaný záznam. U hledaného záznamu je zapsáno datum pohybu a jeho odběratel (dodavatel), takže takto snadno dospějete k hledané informaci.

Podobně můžete hledat v Číselníku skladovaných položek po stisku klávesy šipka doprava, kdy se Vám zobrazí seznam pohybů pro jednu konkrétní položku.

F9 - tisk

Po stisku klávesy je zobrazeno okno, ve kterém si vyberete, co je třeba vytisknout.

 

Obrazovka s nabídkou tisku dokladů s pohyby ve skladu

Střediska

Eviduje se seznam středisek, který je využit při příjmu položek do skladu nebo při výdeji položek ze skladu. Tento seznam používá také subsystém ÚČETNICTVÍ a subsystém MZDY v evidenci pracovníků.

 

Obrazovka se seznamem středisek

 Zakázky

Eviduje se seznam zakázek, který je využit při příjmu položek do skladu nebo při výdeji položek ze skladu. Tento seznam využívá také subsystém ÚČETNICTVÍ.

 Obrazovka se seznamem zakázek

 Seznam skladů

V každé knihovně si můžete vybrat, jestli budete používat více skladů nebo jeden sklad. Výběr provedete v parametrech subsystému SKLAD. Nastavíte-li více skladů, pak je přístupná volba Seznam skladů.

U každého skladu si můžete poznamenat následující údaje o skladu:

q       Popis skladu

q       Ulice umístění skladu

q       PSČ

q       Město

q       Telefon

q       Fax

Skladů je možné využít 100. Kódy pro číslo skaldů nelze měnit. Hlavní sklad má číslo 0 a další sklady jsou číslovány od 1 do 99. V tabulce Číselník skladovaných položek je množství pro jednotlivé sklady uloženo takto:

Kód 0     Hlavní sklad                MNOZSTVI

Kód 1     Sklad 1                   MNOZSTVI01

 ….          ….                           ….

Kód 99   Sklad 99                 MNOZSTVI99

 

Obrazovka se seznamem skladů

Skupiny dodavatelů

Každý dodavatel je při zápisu do seznamu dodavatelů zařazen do jedné ze skupin dodavatelů. Skupin je celkem 10 a jejich počet nelze měnit. Každá skupina je označena kódem, a eviduje pořadové číslo a popis skupiny. Sami si můžete určit pořadové číslo ve skupině a popis skupiny.

Pořadové číslo se používá pro:

q       označení skladované položky a podle tohoto čísla se zpětně určuje kdo je dodavatelem této položky

q       pořadové číslo v číselníku skladovaných položek určuje skupinu, podle které sestavujete objednávku pro objednání položek do skladu

q       v přijatých fakturách rozlišuje jednotlivé dodavatele

 

Podle pořadového čísla si můžete v účetnictví mimo jiné sestavit účetní analýzu prodeje, nákupu nebo obratu jednotlivých skladovaných položek.

 

Obrazovka se seznamem skupin dodavatelů

Pokud v jedné skupině neplánujete  více než 100 dodavatelů, pak v každém řádku tabulky je uveden různý popis.

Pokud plánujete v jedné skupině více než 100 (200, 300) dodavatelů, pak v další skupině musí být pořadové číslo právě o 100 (200, 300) vyšší. Takže tabulka bude vypadat například takto:

Skupiny dodavatelů

kód číslo max. počet  popis
0 000 001 až 099  Zboží z tuzemska - pečivo
1 100 101 až 199  Zboží z tuzemska - pečivo
2 200 201 až 299  Zboží z tuzemska - mléčné výrobky
3 300 301 až 399  Zboží ze zahraničí
4 400 401 až 499  Služby - reklama apod.
5 500 501 až 599  Služby - opravy
6 600 601 až 699  Leasing, multiservis a jiné splátky
7 700 701 až 799  Celní deklarace
8 800 801 až 899  Nájem, elektřina, plyn, voda, telefon apod.
9 900 901 až 999  Spotřební materiál, hygienické potřeby apod.

 Z této tabulky je patrné, že předpokládáte 200 tuzemských dodavatelů pro pečivo, jen 100 tuzemských dodavatelů pro mléčné výrobky.

Skupiny skladové

V této volbě evidujete skladové skupiny. Každá skladová položka může být zařazena do jedné skladové skupiny. Kromě vlastního seznamu skladových skupin se zde evidujete procento zisku v každé skupině, hodnotu příjmu a hodnotu výdeje za každou skupinu a vlastní pohyby ve skupině.

Dále je k dispozici procento za zisku celý sklad a celkový stav příjmů a výdejů za všechny skupiny – tedy za celý sklad.

Při pořízení příjemky je pohyb každé položky zapsán automaticky do vybrané skupiny ihned po naskladnění.

 

 

Obrazovka se seznamem skladových skupin

Šipka doprava – zápis tržby

Po stisku klávesy se objeví ve spodní části obrazovky dvě fialová okna, do kterých zapíšete příjem nebo výdej. Pohyb se zapisuje pro skupinu, na kterou ukazoval kurzor před stiskem klávesy. Tato volba se používá zejména pro zápis odvodu tržby. O pohybech ve skupinách jsou vedeny záznamy, které si můžete prohlížet po stisku klávesy šipka doleva.

 

Obrazovka se zápisem příjmu a výdeje pro skladovou skupinu

Šipka doleva

Po stisku klávesy si můžete prohlížet záznamy o pohybech ve skladové skupině.

 

Obrazovka se zobrazenými pohyby ve skladové skupině

Skupiny slev

V této volbě můžete vést seznam skupin slev. Každá skladovaná položka je zařazena do jedné ze skupiny slev.

 

Obrazovka se seznamem skupin slev

Skupin slev je celkem šest. Skupiny nelze přidávat ani mazat. Kromě skupiny Bez zařazení do skupin můžete opravit zkratku skupiny ve sloupci Kód a popis skupiny ve sloupci Popis.

Odběratel dostane slevu podle toho, do které ze skupiny je zařazena prodávaná položka. V adresáři odběratelů si u každého odběratele zapište hodnotu slevy pro každou ze šesti skupin slev. Tato sleva je potom nabídnuta při sestavování dodacího listu pro odběratele.

Země původu

Pokud vyvážíte zboží do zahraničí nebo dovážíte zboží ze zahraničí, pak určitě využijete tuto volbu. Můžete si upravit tento seznam zemí původu tak, že používaní země označíte klávesou * (hvězdička). Jen hvězdičkou označené země bodu nabídnuty při práci s Číselníkem skladovaných položek. Aby tato volba byla použitelná, je třeba používání zemí původu nastavit v parametrech subsystému SKLAD.

Na vystavených fakturách může být potom uveden sloupec, ve kterém jsou pro jednotlivé položky uvedeny země původu pro celní deklaranty a pro potřeby celního úřadu .

 

Obrazovka se seznamem zemí původu

Druhy položek

Pro každou položku v číselníku skladovaných položek je evidován druh pro zaúčtování pohybu ve skladu podle této tabulky:

 

Obrazovka se seznam druhů položek pro zaúčtování pohybu ve skladu

Účty

Ze zobrazeného seznamu vyberete druh položky. Druhá obrazovka zobrazuje část účetní osnovy, která se vztahuje k subsystému SKLAD a k položce, kterou jste vybrali pro zobrazení účtů.

 

Obrazovka se seznamem druhů položek, vyberete druh a stisknete Enter.

 

Obrazovka se seznamem účtů, které se vztahují k položce označené „zboží“

Objednávky

V této volbě můžete sestavit objednávku pro dodavatele, abyste doplnili stav zásob skladovaných položek. Na první obrazovce si vyberete jednoho dodavatele.

 

Obrazovka se seznamem dodavatelů

 Po výběru dodavatele se na obrazovce zobrazí  tato nabídka:

Obrazovka s nabídkou jak pokračovat v objednávce

Když vyberete první volbu, tak program zobrazí tuto obrazovku. Zde zadejte datum, od kterého se má výpočet prodaných položek vypočítat.

Obrazovka s výběrem datumu pro výpočet

 Po zadání datumu program zobrazí seznam skladovaných položek pro vybraného dodavatele a s výpočtem množství prodaných položek podle zadaného data.

Obrazovka se seznamem skladovaných položek od vybraného dodavatele

Obrazovku se seznamem položek od vybraného dodavatele máte doplněnu o množství prodané za zadané období. Položky si můžete setřídit podle evidenčního čísla, názvu položky nebo procenta skladem. Procento skladem využijete zejména pro informaci o prodejnosti položky.

Po výběru volby Pokračovat v nedokončené objednávce nezadáváte datum prodeje od – do a program rovnou zobrazí seznam skladovaných položek s množstvím prodaného zboží a počet procent skladem.

Po výběru první nebo druhé volby je nakonec zobrazena poslední obrazovka. V této obrazovce jsou zobrazeny všechny položky od vybraného dodavatele. Ke každé položce můžete zadat množství pro objednávku. Můžete také opravit prodejní název, nákupní název, nákupní číslo, měrnou jednotku pro prodej a měrnou jednotku pro nákup.

Home – oprava záznamu

Po stisku klávesy můžete upravit hodnoty pro objednané zboží v poli Objednáno, Obal a Minimum. V poli Obal je zadáno množství měrných jednotek, které je obsaženo v jednom obalu. V poli Minimum je zadána hodnota, pod kterou by neměla klesnout zásoba skladu.

POZOR: Zobrazené údaje jsou údaji z tabulky Číselník skladovaných položek a proto úpravy v této tabulce jsou vlastně úpravami dat v Číselníku skladovaných položek.

F3 – hledání a přepínání setřídění

Položky objednávky můžete setřídit podle:

F9 - tisk

Po stisku klávesy jsou nabídnuty následující tisky:

Rozbor dat

V této volbě je po stisku klávesy zobrazeno okno s nabídkou těchto voleb:

Obrazovka s nabídkou voleb pro rozbor dat

Stav zásob ke dni

Program vypočítá stav zásob podle zadaných parametrů. Zásoba je vypočítána jako rozdíl mezi příjmy a výdaji v nákupních cenách.

Výběr můžete ovlivnit zadáním čísla skladované položky. Požadujete-li výpočet pouze pro jednu skladovanou položku, pak zadejte stejné číslo skladované položky do okna Od položky a do okna Do položky.

 

Obrazovka s vypočítanou zásobou skladu

Obrat zásob ke dni

Program vypočítá obrat zásob podle zadaných parametrů. Výběr můžete ovlivnit zadáním datumu od – do, čísla skladované položky od – do a zadáním evidenčního  čísla odběratele. Evidenční čísla odběratelů zjistíte v subsystému FAKTURY ve volbě Adresář odběratelů. Pro jednu skladovanou položku zadejte stejné číslo skladované položky do okna Od položky a do okna Do položky.

 

Pokud jste zadali číslo odběratele, pak se v horní části okna zobrazí název odběratele. Když číslo odběratele nezadáte je proveden výpočet za všechny odběratele.

 

Vypočtené hodnoty jsou seřazeny shora takto:

 

V nákup.  cenách                příjmy do skladu v nákupních cenách

Prodejní BRUTTO prodejní cena bez slev – tedy před poskytnutím slevy

Sleva Kč                                suma slevy v Kč

Prodejní NETTO                 prodejní cena se započítanou slevou

Průměrná sleva % vypočítaná průměrná sleva jako poměr mezi

Čistý zisk v Kč                    vypočítaný čistý zisk jako rozdíl mezi nákupní cenou a cenou NETTO

Čistý zisk v %                    vypočítaný čistý zisk jako poměr mezi nákupní cenou a cenou NETTO

 

Obrazovka s vypočítaným výdejem ze skladu

 

Pohyb zásob za rok

Program pohyb zásob za celý kalendářní rok. Zadáte rok pro výpočet:

 

Obrazovka se zadáním roku pro výpočet pohybu zásob za celý rok

 

Program čeká na zadání položek od – do a potom provede výpočet. Zůstanou-li pole pro položky prázdná, pak bude výpočet proveden pro pohyby všech položek.

 

Obrazovka s vypočítanými pohyby ve skladu pro zadaný kalendářní rok

Okamžitý stav firmy

Program vypočítá stav skladu, stav běžného účtu, stav nezaplacených faktur přijatých a vydaných a výsledky včetně celkového součtu vytiskne na obrazovku.

 

Obrazovka s vypočítaným okamžitým stavem firmy

Prohlížení stavu firmy

Pokudaaaa

 

Obrazovka

Export dat pro účtárnu

Pokud účetnictví zpracovává jiná - účetní firma, pak můžete této firmě předat také data, která byla vytvořena v subsystému SKLAD. Data se získávají z tabulky pohyby.

Obrazovka s volbou Export dat pro účtárnu

 

Po výběru formátu dat se objeví poslední okno s nabídkou diskových mechanik. Vyberete si, kam chcete data uložit a stisknete klávesu Enter. Výběr formátu se opakuje, postupujete obdobně a program uloží soubor s výdejkami za vybrané období. V názvu souboru SP,SV=Sklad Příjemky,Výdejky, RRRR=rok, M=měsíc.

 

Obrazovka s výběrem formátu pro uložení souboru dat příjemek

Parametry

 

V této volbě se tyto nastavují parametry subsystému SKLAD:

 

·         Poslední použitá čísla dokladů

·         Zaokrouhlování vypočítané ceny

·         Nabízet úpravu ceny po výpočtu

·         Poslední přidělený EAN kód

·         Tisk EAN kódu na velké samolepky

·         Tisk EAN kódu na malé samolepky

·         Používat více skladů

·         V Číselníku zobrazit cenu s DPH

·         Používat skladové skupiny

·         Používat skupiny slev

·         Zapamatovat si parametry pro rozbor

 

Obrazovka s volbou nastavení parametrů v subsystému sklad

Poslední použitá evidenční čísla dokladů

Nastavují se zde poslední použité evidenční číslo dodavatele, příjemky a výdejky.

 

Obrazovka s nastavením posledních evidenčních čísel dokladů

 

Způsoby zaokrouhlování vypočtených cen

Po automatickém výpočtu nákupní nebo prodejní ceny je tato vypočtená cena zaokrouhlena na určený počet desetinných míst.

 

Obrazovka s nastavením způsobu zaokrouhlování po výpočtu ceny

Oprava ceny v číselníku skladových položek při změně

Zde si můžete nastavit přepisování nákupní anebo prodejní ceny po změně.

 

Obrazovka s nastavením způsobu změny nákupní a prodejní ceny

 

Pokud v Číselníku skladovaných položek stisknete klávesu Home, můžete upravit zapsané údaje pro zvolenou položku. Po zadání prodejní ceny a marže je vypočítána nová prodejní cena. Prodejní cenu můžete ještě po výpočtu upravit třeba zaokrouhlením podle Vašich představ. Podle upravené prodejní ceny je znovu vypočtena marže. Ke změně nákupní anebo prodejní ceny nedojde, když  nastavíte ne.

 

Obrazovka po stisku klávesy Home pro úpravu položek v číselníku

Poslední použité číslo EAN kódu

Kód EAN 13 je třináctimístné číslo, kde poslední třináctá číslice se nezadává. Je to kontrolní číslice, která je programem vypočítána a doplněna. Nastavuje se v pořadí: kód země (859 pro ČR), kód firmy (proměnlivý počet číslic) a poslední použitý kód skladové položky. Například: 85901040062. Poslední přidělený EAN kód je poslední použitý EAN kód, který byl přidělen skladované položce.

 

Obrazovka s nastavením posledního použitého EAN kódu

 

Tisk EAN kódu na velké samolepky

Nastavte si způsob tisku na velké samolepky s kódem EAN 13.

 

Obrazovka s nastavením způsobu tisku na velké samolepky s EAN kódem

 

Tisk EAN kódu na malé samolepky

Nastavte si způsob tisku na malé samolepky s kódem EAN 13.

 

Obrazovka s nastavením způsobu tisku na malé samolepky s EAN kódem

Používat více skladů

Pokud vyberete volbu více skladů - ano, potom při vstupu do subsystému SKLAD program čeká na výběr skladu, ve kterém chcete pracovat. Databáze se nevytváří duplicitně, ale všechny operace probíhají ve stejných databázích. Pokud při vstupu do subsystému SKLAD zvolíte například sklad 4, potom se změna množství zapisuje do sloupce MNOZSTVI4. Sklad 1 je stejný sklad jako při práci s jedním skladem (více skladů – ne) a změna množství zapisuje do sloupce MNOZSTVI.

 

Pokud vyberete volbu více skladů – ne potom program přímo zahájí práci v hlavním skladu. Změna množství se zapisuje do sloupce MNOZSTVI.

 

Poznámka: Subsystém ODBYT pracuje pouze s hlavním skladem – tedy nabízí položky podle množství zapsaného ve sloupci MNOZSTVI. Pokud máte nějakou skladovanou položku v jiném skladu než v hlavním skladu, pak ji musíte nejdříve vyskladnit z jiného skaldu a přijmout do skladu hlavního. Teprve potom je možno v subsystému ODBYT provést zápis množství při sestavování dodacího listu.

 

Obrazovka s volbou používání skladu

 

V Číselníku zobrazit cenu s DPH

Zde si můžete vybrat jestli se v pravém sloupci hlavního okna bude zobrazovat cena bez DPH nebo včetně DPH.

 

Obrazovka s volbou zobrazování cen

 

Pokud si nastavíte bez DPH, bude v číselníku skladovaných položek ve sloupci Prodejní cena zobrazena cena bez DPH. Ve spodní části obrazovky se bude zobrazovat vypočítaná prodejní cena včetně DPH.

 

Obrazovka se zobrazenou prodejní cenou bez DPH

Pokud si nastavíte včetně DPH, bude v číselníku skladovaných položek ve sloupci Prodejní cena zobrazena cena včetně DPH. Ve spodní části obrazovky se bude zobrazovat vypočítaná prodejní cena bez DPH.

 

Obrazovka se zobrazenou prodejní cenou včetně DPH

 

Používat skladové skupiny

Zde si můžete vybrat jestli budete používat skladové skupiny. Pokud vyberete ne, pak je volba Skupiny skladové nepřístupná. Pokud vyberete ano, pak můžete položky zapsané do skladové evidence zařadit do různých skladových skupin. Ne vždy je z názvu skladované položky zřejmé, o který výrobek se jedná. Díky tomuto rozlišení máte přehled jakou skladovou skupinu reprezentuje konkrétní výrobek. Počet skladových skupin je omezen jen kapacitou vašeho počítače.

 

Obrazovka s volbou používání skladových skupin

Používat skupiny slev

Zde si můžete vybrat jestli budete používat skupiny slev. Pokud vyberete ne, pak je volba Skupiny slev nepřístupná. Pokud vyberete ano, pak můžete položky zapsané do skladové evidence zařadit do jedné ze sedmi skupin slev. První skupina znamená bez zařazení do skupin.

 

Dalších šest skupin slev si můžete pojmenovat podle potřeby.

 

Například:

 

·         bez zařazení do skupin

·         alkoholické nápoje

·         nealkoholické nápoje

·         ovoce

·         zelenina

·         maso

·         drogerie

 

Každý odběratel má v adresáři zapsány slevy pro šest skupin slev. Program potom automaticky přiřazuje slevy podle rozdělení na skupiny slev.

 

Obrazovka s volbou používání skupin slev

Zapamatovat si parametry pro rozbor

Zde si můžete nastavit, aby si program pamatoval nastavení údajů pro výpočty ve volbě Rozbor.

Pokud nastavíte ne, tak program Vám nabídne dnešní datumy pro výpočet a prázdná okénka pro zadání čísla skladované položky.

Když nastavíte ano, tak si program uloží do zadávané údaje a při dalším použití funkce rozbor tyto hodnoty vloží do okének a umožní je opravit. Tato volba ano je vhodná pro cyklické výpočty například obratů u konkrétní položky postupně za jednotlivé měsíce. Při zadávání dat uživatel upravuje jen číslo měsíce nebo číslo skladované položky.


Obrazovka s nastavením zapamatování údajů pro rozbor dat